Konservatif Tedavi

Dolgu Nedir?

Dolgu, çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmanın bir yöntemidir. Diş hekiminiz size dolgu yaparken, önce çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır. Etkilenen alanı temizler ve boşluğu dolgu malzemesi ile doldurur.

Bakterilerin girebilecekleri boşlukları dolgu ile kapatarak çürüğün ilerlemesini de engellenmeye çalışır. Dolgu için kullanılan malzemeler, altın, porselen, kompozit reçine (diş renginde dolgu) ve amalgamdır. (cıva gümüş, bakır, kalay ve bazen çinko alaşımı).

Dişler neden çürür?

Ağızdaki gıda artıklarının bakteriler tarafından parçalanması sonucu laktik asit ortaya çıkar.Dişin en dış ve en sert tabakası olan minenin bütünlüğü asitler tarafından bozulduğunda artık bir çürük başlamış demektir. Diş çürüklerinde hastaya uygulanacak dolgu tipinin seçiminde uygulanacak bölge, bu bölgede etkili olan çiğneme kuvvetleri ,hastanın estetik beklentileri ve madde kaybının miktarı önem taşımaktadır.

Bleaching (Diş Beyazlatma)

Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için kulla- nılan, yetkili diş hekimliği organizasyonlarınca güvenilir- liği kabul edilmiş bir oksijenasyon yöntemidir. Poliklinik- te ve evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişlerin rengi açılarak tatmin edici bir beyazlama ve gülüş elde edilir.

Gingivektomi (Dişeti Seviyelerinin Düzenlenmesi)

Güldüğümüzde diş boylarının kısa olması nedeniyle diş etlerinin aşırı göründüğü veya dişetlerinin asimetrik ol- duğu durumlara sıkça rastlarız. Bu gibi durumlarda dişeti hastalıkları uzmanımızın yapacağı basit bir müdahale ile diş boyları uzatılabilir veya dişeti simetrik hale getirilebi- lir. Dişeti armonisi sağlandıktan sonra gerek duyulduğu hallerde protez uzmanlarının yapacağı müdahalelerle dişlerde çeşitli estetik düzenlemelere gidilebilir.

Laminat Vener-Lamine Diş nedir?

Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir, Yaprak Porselen; Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Laminat yaprak kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz!